ايران رساله
پروژه مقاله پروژه نیروگاه با word

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 پروژه مقاله نقش و معنای آب ، نور و رنگ در معماری اسلامی با word دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد پروژه مقاله نقش و معنای آب ، نور و رنگ در معماری اسلامی با word   کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی آماده و تنظیم شده است

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل فایل ورد می باشد و در فایل اصلی پروژه مقاله نقش و معنای آب ، نور و رنگ در معماری اسلامی با word ،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد


بخشی از متن پروژه مقاله نقش و معنای آب ، نور و رنگ در معماری اسلامی با word :

خلاصه

طراحی بناهای اسلامی به روز تنها استفاده ظاهری از ویژگی های معماری اسلامی نه تنها مناسب نیست بلکه به اصول معماری اسلامی نیز ضربه میزند. در پس شاخص های معماری اسلامی دنیایی از معنا و مفهوم نشسته است. آب و نور و رنگ نیز از شاخص های مهم معماری اسلامی به شمار می روند که روح و لطافت خاصی به آن می دهند. در این مقاله نگارنده در ابتدا با ذکر توضیحاتی در مورد هنر اسلامی و نماد پردازی و بررسی مفهومی و جداگانه آب و نور و رنگ سعی در عبور از ظاهر آنها و رسیدن به باطنشان کرده است تا طراحان با دانستن آن سعی در به وجود آوری معماری واقعی اسلامی در روزگار پر زرق و برق معماری جهان کنند. بدین ترتیب طراح این شاخص ها را به شکل ظاهری و تقلید کارانه در کار خود قرار نمی دهد بلکه با نگاهی عمیق تر به معنای آنها به شکل درست و به جا از آنها استفاده می کند.

واژه های کلیدی: هنر اسلامی،معماری اسلامی ،نماد پردازی ،آب ، نور،رنگ

مقدمه

بورکهارت:”ذات رمزی هنر دینی :هنر دینی با تجدید و تکرارآفرینش یا صنع الهی به صورت مجمل در قالب تمثیلات ،نشان دهنده ذات رمزی و نمادی جهان است و بدینگونه روح انسان را از قید وابستگی به وقایع مادی خام و گذرا رهایی می بخشد.

اسلام ، نخستین دین آسمانی است که نظر انسان را به گستره زیبایی و زینت در آفریده ها جلب می کند و به او می نمایاند که بعد انسانی و روحانی فطرت خویش را ارج نهاده تا به فراسوی زندگی حیوانی رهنمون شود. زیبایی و زینت ، تعبیر همین مفهوم و عصاره هنر های زیبا به شمار می رود . تمام نظم تجریدی هنر متعالی اسلامی ، بازتابی است از محتوای عارفانه ای که بر پایه ایدئولوژی اسلام بنا شده است. به یقین نمی توان ، مسائل عقلانی و انتزاعی را از ابعاد احساسی و عاطفی آن جدا دانست . تا این احساس برانگیخته نشود و وجدان و فطرت انسانی احیا نگردد ایمان ، ریشه ندوانیده است. از این حیث می توان ادعا کرد که دین با هنر نقاط اشتراک متعددی دارد.
1 دانشجوی کارشناسی ارشد معماری دانشگاه شاهرود

2 استاد یار و رییس دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شاهرود

در این تحقیق سعی بر آنست با بررسی جنبه باطنی آب ، نور و رنگ در مساجد اسلامی به ماهیت بهره گیری آن پی برد و معنای درونی هر یک از آنها را کشف کرد تا بدینوسیله در طراحی بناهای اسلامی در معماری امروز از این موارد به صورت ظاهری و گذرا استفاده نشود بلکه با دقت به عمق معنای هرکدام راه درست در استفاده آنها انتخاب شود.


برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

شنبه ششم 6 1395
(0) نظر
برچسب ها :
X